CIEPŁY DOMEK

Systemy ociepleń i izolacji

W niektórych przypadkach izolacja włóknami celulozy może okazać się rozwiązaniem właściwszym od ocieplania budynku wełną mineralną czy styropianem. Pomijając w tym momencie porównywalne właściwości termoizolacyjne tych materiałów, na pewno taka sytuacja będzie miała miejsce przy izolacji miejsc trudnodostępnych, skomplikowanych konstrukcyjnie, w których bardzo ciężko jest ułożyć płyty lub maty tak, aby stworzyły one szczelną warstwę ocieplenia, oraz wszędzie tam gdzie chcemy szybko i tanio położyć lub naprawić ocieplenie.
Podstawową metodą wykorzystywaną przy wykonywaniu izolacji z włókien celulozy jest metoda wdmuchiwania Blow-In. Polega ona na tym, że suchy materiał jest wdmuchiwany pod ciśnieniem za pomocą specjalnego agregatu w przygotowane wcześniej przestrzenie. Siła z jaką działa agregat pozwala na wprowadzenie celulozy we wszystkie, nawet trudnodostępne szczeliny i zakamarki.

wdmuchiwanie-izolacji
Dopasowując się kształtem do izolowanych powierzchni włókna celulozy tworzą jednolitą, bezspoinową warstwę, szczelnie i dokładnie wypełniająca izolowaną przestrzeń. I właśnie ta metoda jest niezastąpiona w przypadku izolacji miejsc takich jak stropodachy, połacie dachowe, jest świetnym rozwiązaniem w przypadku docieplania ściany trójwarstwowej polegającym na wypełnieniu izolacją pustki wentylacyjnej. Doskonale sprawdza się też przy ocieplaniu ścian wykonanych w technologii szkieletowej (w tym przypadku istotnym, przytoczonym wcześniej argumentem przemawiającym za włóknami celulozy jest także to, że w niektórych przypadkach nie wymagają one stosowania paroizolacji, co znacznie ułatwia prace związane z wykonaniem ścian).

 


Izolacja z włókien celulozowych może być wykonywana na dwa sposoby:

  • na sucho – napowietrzane włókna wdmuchiwane są pod ciśnieniem w przygotowane wcześniej pustki konstrukcyjne (wspomniana wcześniej metoda Blow-In
  • na mokro – nasączone wodą z zawartością kleju włókna natryskiwane są na otwarte przestrzenie  

 

Izolacje z włókien celulozowych mogą mieć różną gęstość (zależy ona od stopnia napowietrzenia włókien podczas wdmuchiwania lub ich nasączenia wodą i klejem) – ustala się ją w zależności od przeznaczenia ocieplenia:

  • do izolacji stropodachów i poddaszy nieużytkowych zalecana jest gęstość materiału wynoszącą ok. 30-35 kg/m³
  • do izolacji połaci dachowych zalecana jest gęstość materiału wynosząca 45-50 kg/m³
  • do izolacji ścian zewnętrznych zalecana jest gęstość materiału wynosząca 54-65 kg/m³

 

 

źródło : publikacje internet Isodek.

 

Licznik

wizyty: dzisiaj 0 - wczoraj 11 - w tym tygodniu 83 - w tym miesiącu 288 - wszystkie 25622